A+ A A-

Hruška planá„Hruška u Potočných“
Hruška planá sa nachádza v katastri obce Bošáca, časť Zabudišová, 400 m severne od kóty Boháčovec na území CHKO Biele Karpaty. Strom rastie v nadmorskej výške cca 400 m n. m. za obývanou samotou, kde trvale žije už niekoľko rokov mladá päťčlenná rodina pochádzajúca z Bratislavy, zaoberajúca sa chovom koní. Strom je zdravý, je po ošetrení(orezanie suchých konárov z vnútra koruny). Plodí malé hrušky vhodné na kvas na výrobu ovocných destilátov. Výška stromu je 17 m, šírka koruny 16 m, obvod kmeňa vo výške 130 cm je 376cm, vek stromu je vyše 300 rokov.


Prastará hruška sa spája s udalosťou z obdobia 2 sv. vojny. Traduje sa, že vraj partizáni prebývajúci v blízkej chalupe nahádzali do dutiny kmeňa drobnú muníciu, aby sa odľahčili pri úteku do hôr pred blížiacimi sa Nemcami. Z hlbokej dutiny sa ju vraj nepodarilo vytiahnuť a leží tam dodnes. Keď na sklonku 90. rokov 20. storočia brat pôvodného majiteľa predával blízku chalupu, nezabudol vypíliť všetky ovocné stromy v okolí na palivo, až na hrušku, ktorá zostala stáť. I to svedčí o tom, že udalosť z 2. sv. vojny vzbudzuje rešpekt. Dutinu stromu už niekoľko rokov obýva sova, nevadí jej ani brechot strážcu chalupy, mečanie kôz, či erdžanie koní pasúcich sa pod stromom.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby