A+ A A-

jarabina oskorušová„Zicháčkova oskoruša“
Strom rastie v pohorí Biele Karpaty v katastrálnom území obce Bošáca, časť Zabudišová. Z Bošáce po cca 2,5 km v smere Zabudišová, už v miernom stúpaní pri druhej zastávke SAD odbočíme vľavo do časti Chvílovec. Po asi 200m za záhradnou chatkou – vľavo rastie strom v nadmorskej výške približne 400 m n. m.. Strom má 350 rokov, obvod kmeňa 440 cm meraný vo výške 1 m pre nízky kmeň. Výška stromu je 20 m, priemer koruny 25m. Oskoruša je označená informačnou tabuľkou.
Oskoruša je jedinečný prírodný poklad, perla medzi stovkami oskorúš Bielych Karpát.

Je ozdobou kultúrnej krajiny v blízkosti ľudských obydlí. Strom býval miestom zastávok, pojedania plodov a šantenia pod ním mnohými generáciami žiakov, putujúcimi do r. 1960 pešo do 3-5 km vzdialenej základnej školy v Zem. Podhradí. Strom odoláva prírodným pohromám a nemá odlomený žiadny z väčších konárov. Pre vyznávačov prírodných hodnôt je skutočnou lahôdkou pobudnúť pod majestátne širokorozložitou, košatou korunou s precítením tzv. Genius Loci a načerpaním bioenergie. Strom stále rodí a jeho chutné plody sa využívajú na sušenie, zaváranie a vzácnu pálenku – tradičnú oskorušovicu.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby