A+ A A-

hruška ružovkaHruška rastie v Bošáci, v miestnej časti Zabudišová, na lúke popri ceste schádzajúcej do Ivanovskej doliny. Hruška má 200 rokov, je vysoká 14 metrov s obvodom kmeňa 231 cm.
Ružová hruška alebo ľudovo Ružovka je typickou miestnou starou odrodou hrušky, ktorá rastie v Bošáci, v Zabudišovej a Novej Bošáci. Jej výskyt v iných lokalitách na Slovensku ani v Českej republike nebol zistený, o jej existencii sa nepíše ani v starých pomológiách.


Plody sú šťavnaté, výraznej sladkej chuti s dlhou tenkou stopkou. V minulosti aj v súčasnosti sa využívajú predovšetkým na výrobu destilátu – hruškovice, ďalej na sušenie a v prípade odhadnutia správneho času zberu aj na zaváranie.
Ako miestna krajová odroda má Ružovka pre Biele Karpaty veľký význam. Táto krajová odroda bola zmapovaná realizáciou projektu Bielokarpatský ovocný poklad, ktorý bol podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko – slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie. V súčasnosti rastie v Bošáckej doline do tridsať jedincov tejto odrody hrušiek.

 

Ružový príbeh

Bošáca a jej ovocinárska tradícia. Tradícia, ktorá bola na vrchole svojho najväčšieho rozkvetu koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Vznikali ovocné sady, ľudia sadili stromy na záhumienky, polia a lúky. Ovocie spracovávali a bolo hlavným zdrojom ich obživy. Prišla kolektivizácia a mnohé ovocné skvosty „museli“ ustúpiť sceľovaniu.

Dnes tu máme už len malú časť tohto kultúrneho a prírodného bohatstva v podobe starých ovocných sadov, záhumienok či solitérov, ktoré ukrývajú staré odrody hrušiek, jabloní, sliviek...

Anketa Strom roka, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, je nám miestnym dobre známa. Veď už dva razy sa vďaka aktivite miestneho ovocinára Jožka Struhára dostali do povedomia verejnosti vzácne stromy z našej obce. V roku 2006 sa stala víťazkou ankety hruška planá a v 2011 jarabina oskorušová obsadila krásne tretie miesto. A tak sme sa spoločne na obecnom úrade zamysleli, že dozrel ten správny čas opäť dostať do povedomia ľudí bošácke ovocné poklady. Áno poklady, pretože projekt, ktorý realizovala CHKO Biele Karpaty v uplynulom období pod názvom Bielokarpatský ovocný poklad, mal za úlohu zmapovať všetky staré vzácne odrody ovocných stromov aj v Bošáckej doline. Rozhodli sme sa teda osloviť ľudí, ktorí krížom krážom pochodili našu obec, aby tieto poklady spoznali, s prosbou o spoluprácu pri výbere stromu hodného zastupovať ovocinárske bohatstvo v tejto ankete. Jasnou voľbou sa stala staručká hruška ružová z miestnej časti Zabudišová. Odroda „Ružovka“ je ovocný poklad, ktorého história siaha neznámo kam, ale minimálne dve storočia ju miestni ľudia preštepujú po Bošáckej doline. Jej majestátne stromy sú zdravé a vitálne aj vo vysokom veku. A plody svojou veľkosťou a nezameniteľnou výraznou sladkou chuťou si zaslúžia pozornosť a miesto medzi skorými jesennými hruškami. V minulosti aj v súčasnosti sa využívajú predovšetkým na výrobu destilátu – hruškovice, ďalej na sušenie a v prípade odhadnutia správneho času zberu aj na zaváranie.

Bolo teda rozhodnuté. Poslali sme prihlášku a verili, že postúpime cez odbornú porotu do finálovej dvanástky. Naša radosť bola veľká, keď sme sa dozvedeli, že zo 63 nominovaných stromov z celého Slovenska sa hruška dostala do verejného hlasovania. Našim cieľom bolo „iba“ zviditeľniť obec a jej ovocné poklady, ale keď už sme vo verejnom hlasovaní, prečo neskúsiť uspieť. „Ružovka“ sa vďaka podpore verejnosti, miestnych obyvateľov, občianskych združení a milovníkov prírody a ovocných stromov stala Stromom roka 2015 na Slovensku. Radosť doma v Bošáci a medzi všetkými podporovateľmi bola obrovská. My sme to skrátka dokázali. Prostredníctvom ankety sme opäť pozornosť verejnosti na Slovensku upriamili na potrebu starostlivosti o prírodu, jej nádherné skvosty v podobe krásnych staručkých ovocných stromov.

Záujem o hrušku ružovú začal narastať. Prišli ľudia z ďaleka i z blízka, aby si ju vychutnali v plnej jesennej kráse. A pred nami bola ďalšia výzva. Ako národný víťaz postúpila „Ružovka“ do ankety európskej. Chceli sme čo najlepšie reprezentovať Slovensko, Biele Karpaty a ich ovocné poklady, našu Bošácu. Pri propagácii hlasovania spojili svoje sily Obec Bošáca, CHKO Biele Karpaty, Nadácia Ekopolis, OZ Pangaea, OZ Pre prírodu a OZ GenoFond. Oslovili sme školy v regióne a prostredníctvom ústretových médií aj širokú verejnosť na celom Slovensku. A pridali sa aj známe tváre. So skvelým slovenským hercom a hlavne milovníkom vidieka a ovocných stromov Mariánom Geišbergom sme pripravili krátky videodokument o hruške. K podporovateľom sa s radosťou pridali moderátorka Adela Banášová, speváčka Emma Drobná, europoslanec Richard Sulík, primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, herci Zuzana Šebová, Ján Koleník a Jozef Vajda.

Vďaka všetkým podporovateľom a hlasujúcim si 20. apríla v Bruseli na slávnostnom vyhlásení prebral starosta obce Daniel Juráček a zástupca starostu Daniel Bradáč ocenenie za 3. miesto v ankete Európsky strom roka 2016 s počtom hlasov 29 114. Víťazom sa stal dub z Maďarska a druhá priečka patrí lipe z Českej republiky. Výsledok o akom sme na samom začiatku ani len nesnívali.

Radosť neopísateľná. Viacerí sa radovali a radujú. Iní kladú otázku, čo z toho budeme mať, čo sme vyhrali?

Hlavnej hrdinke tohto príbehu to je v podstate jedno, či je prvá, druhá, tretia alebo posledná. Ona má radosť z odborného a hlavne citlivého ošetrenia, ktoré jej doprial ovocinár Ľudo Vašš, z maštaľného hnoja, ktorý dostala do daru pod svoju korunu a zo svojich krásnych prírastkov nového dreva. Lebo vie, že vďaka ošetreniu dostala šancu byť tu s nami ešte veľa rokov.

A my ľudia, sa tešíme. Tešíme sa z toho, že nám krásne zakvitla, odela sa do nádhernej bielej farby, že nám dá sladučké hruštičky. Tešíme sa z toho, že sme v Európe, na Slovensku, v Bošáci upriamili pozornosť na ochranu prírody, jej tajomné aj odkryté poklady, ktoré si treba chrániť, vážiť si ich a starať sa o ne. S láskou sa starať o staručké stromy, sadiť nové, štepiť a zachraňovať to vzácne dedičstvo po našich predkoch.

Anketa nie je o peniazoch, o sláve, o zisku. Je o prírode, o láske, o hodnotách, o príbehoch. O vzťahu ľudí k stromom.

Ďakujeme všetkým hlasujúcim a podporovateľom. My sme sa už do záchrany ovocného dedičstva pustili, ľudia pridajte sa k nám. Vaša Bošáca :)

 

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby