A+ A A-

otvorenie sušiareňZáujemcovia o sušenie ovocia v tradičnej bielokarpatskej sušiarni môžu kontaktovať priamo rod. Maruškovú na čísle telefónu: 0908 280936, kde dostanete podrobné informácie.

Z otvorenia sušiarne

V sobotu 19. septembra sme mali v Bošáci, v časti Zabudišová malú slávnosť, ktorou sme si pripomenuli a snáď aj z časti obnovili tradície ovocinárstva v Bošáckej doline.

Každá sedliacka domácnosť mala za domom v „humne“ svoju sušiareň, kde sa ovocie sušilo na drevených „lesách“. Známa bola a aj je výroba tradičných ovocných lekvárov a hlavne ovocných destilátov, známej „Bošáckej slivovice“, ktorej tradícia zatienila sušenie ovocia. Sušiarne v Bošáci a na okolí sa v druhej polovici 20. storočia postupne vytratili. Zostalo ich veľmi málo, možno by sme ich dokázali zrátať na prstoch oboch rúk a aj to sú v havarijnom a nefunkčnom stave.
Až v nedávnej minulosti ukázal Jozef Struhár skupinke nadšencov pre ovocinárske tradície, ktorí mapovali staré a krajové odrody ovocia v Bošáckej doline, sušiareň rodiny Maruškovej, predtým Naďovej, ktorú dlhé roky nevyužívanú, poznačil zub času.

To bola výzva pre tých správnych ľudí na čele s Brunom Jakubcom, aby vypracovali projekt rekonštrukcie a hlavne ho zrealizovali. V priebehu tohto leta sa počas niekoľkých stretnutí v rámci tvorivých dielní podarilo sušiareň obnoviť tradičnými stavebnými postupmi v celej svojej kráse. Veľká vďaka patrí všetkým jednotlivcom i organizáciám, ktorí sa do realizácie projektu zapojili.
Ďakujeme koordinátorovi projektu Brunovi Jakubcovi, občianskym združeniam a ich členom, ktoré sa najviac zaslúžili na obnove sušiarne v Bošáci v časti Zabudišová prostredníctvom projektu „Pec nám spadla“ a to občianskym združeniam: Pre prírodu, Kvas, Genofond. Poďakovanie patrí Nadácii Ekopolis, ktorá v rámci grantového programu „Zelené oázy“ podporila tento projekt. Veľké poďakovanie patrí aj rodine Maruškovej, ktorá poskytla svoju sušiareň na realizáciu projektu a umožnila tým využívanie sušiarne obyvateľom, samospráve a občianskym združeniam. Projekt s radosťou podporili aj Obec Bošáca a Mikroregión Bošáčka. Taktiež v budúcnosti radi podporíme akékoľvek aktivity, ktoré prispejú k obnove ovocinárskych tradícií v našej Bošáci.
V sobotu sa pri sušiarni stretli nielen nadšenci pre ovocinárstvo a tradície, členovia občianskych združení, ale aj obyvatelia, priatelia a turisti. Teplo zo sušiarne, krásna vôňa a výborná chuť rôznych druhov sušeného ovocia, lahodný mušt, príjemní a milí ľudia a veselé pesničky potešili určite každého, kto sa tohto milého podujatia zúčastnil.
Tak teda nech sa sušiarni darí a robí nám všetkým radosť výbornými pochúťkami.
Fotogaléria z otvorenia tu

.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby